یکشنبه، بهمن ۰۳، ۱۳۸۹

تنهای سیستانکوه خواجه یا اوشیدا تنها کوه دشت سیستان است؛ کوهی بازالتی و سیاه‌رنگ که در 30 کیلومتری شهر زابل قرار دارد و هنگام پر‌آبی هامون، به شکل جزیره درمی‌آید. زمانی که پدر همسفر دوران سربازی خود را در این استان می‌گذرانده، برای رسیدن به کوه از قایق‌های محلی به نام توتن استفاده می‌شده است. همان طور که در عکس‌ها می‌بینید، متاسفانه در هامون اثری از آب ندیدیم چه برسد به قایق سیستانی که توتن باشد!
بر روی کوه خواجه آثار تاریخی مهمی وجود دارد و از نظر مذهبی برای زرتشتیان، مسیحیان و مسلمانان مکانی مقدس به‌شمار می‌‌رود.
زرتشتیان بر این باورند که سوشیانت (آخرین منجی) از این مکان ظهور خواهد کرد. مسیحیان معتقدند که سه مرد دانا یا همان سه مغ، ستاره درخشان نویددهنده‌ی تولد حضرت مسیح را بر فراز این کوه دیده‌اند. و مقبره‌ی خواجه مهدی که بنا‌برباور اهالی شهیدی از خاندان آل علی ع بوده، زیارتگاه مسلمانان است.
از مناطق دیدنی این کوه، قبور سنگی مربوط به دوران اسلامی، کهن دژ پارسی، کک کهزاد، قلعه کافرون ، پیر گندم بریان و... را می‌توان نام برد.

بازدید از تمامی دیدنی‌های کوه خواجه زمان زیادی می‌طلبید. به‌خصوص برای ما که از کوه بالا رفتیم تا به قلعه برسیم و سپس از آنجا سطح کوه را طی کرده و بقیه آثار را دیدیم. تازه بعد که به زیارتگاه خواجه مهدی رسیدیم متوجه شدیم که عده‌ای از سمتی دیگر و با ماشین خود را به بالای کوه رسانده‌اند! حالا مسیر درستش کدام بود، نمی‌دانم؛ در سفر بعدی متوجه می‌شوم!

در پست‌‌های آینده بیشتر به جزئیات آثار دیدنی کوه خواجه می‌پردازم.

منبع: ویکی پدیا
Lonely Mount of Sistan
Zabol, Sistan n Baluchestan, Iran

۶ نظر:

معصومه گفت...

آتوسای عزیزم سلام
متشکرم از عکس های همیشه زیبایت و همچنین اطلاعات بسیار مفیدی که ارائه میدهی.
موید باشی دوست خوبم

وحید گفت...

خیلی جالب بود.
وقتی داشتم توی ذهنم از کوه بالا می رفتم خسته شدم و سرم گیج رفت! بعد که استراحت کردم بهتر شدم. خوب دیگه راه بیفتم برم بالاتر ببینم چطوره.

امین البرزی گفت...

سلااااااام
ممنونم از هدیه های زیبای شما...
سیستان برای من همیشه سرزمین عیجبی بوده و پر از راز و رمز
چیزی حدود هفت هشت سال پیش برای شرکت در جشنواره اسماء الهی به آنجا رفتیم از طرف دانشگاه و حدود یک هفته با مردم و شهر و آثار تاریخی و ... آشنا شدیم... بازم ممنون

ناشناس گفت...

Atousa joon nemidooni cheghadr in axe va tarikheh ghadimish roo man tassir gozasht..kheiiiiiiiiiiiiili zibast...love you
Maryam

حبیب گفت...

وقتی یک کوه می تواند پیروان سه دین مختلف را در خود جای دهد ، ما ، مردمان چگونه نمیتوانیم آیین ها و ادیان مختلف را به یک چشم نگاه کنیم و ایضا حاکمان بر این سرزمین
بسیار عکس و اطلاعات خوب ومفیدی بود

رضا گفت...

سلام و درود
ثبت قشنگ و زیباییست
با اخرین مطلب فتوبلاگم به روزم
خوشحال میشم سر بزنید
موفق باشید